Mezinárodní malířský seminář

Mezinárodní malířský seminář 18.-22.9.2019

Tradiční spolupráce polských, německých a českých výtvarníků v letošním roce proběhla v regionu Český Merán. Zahraniční hosté byli ubytováni na zámku v Prčici a pracovištěm se stal výtvarný ateliér v ZUŠ Sedlec. Seminář byl financován Patronátem Sedlčansko a Sdružením obcí Sedlčanska. Materiál a pomůcky poskytla ZUŠ Sedlec. Téma bylo výhledy, a tak první cesta vedla na šánovickou vyhlídku, kde si mladí umělci udělali skicy, na kterých pak v ateliéru dále pracovali. Zkusili si grafické techniky, malbu, kresbu, točily na kruhu. V dalších dnech pracovali na krajině svého já a ponořili se do abstrakce. V sobotu proběhl výlet do Tábora s historickými památkami a krajem Jistebnicka. Za Sdružení patří dík Š. Barešové a T. Kuchařové.

Slavnostní vernisáž proběhla v neděli 22.9. na radnici v Sedlci, kde promluvila starostka M. Jeřábková, za Sdružení obcí P. Štěpánek. Děkovná slova pronesli pedagogové ze zahraničí (Wagroviece a Lunenburgu), kteří byli velmi spokojeni s celou organizací a výtvarnou koncepcí semináře. Na celém projektu pracovaly a výtvarné dílny naplánovaly lektorky Vendula Sosnovcová ze ZUŠ Sedlec a Vladimíra Křenková ze ZUŠ Sedlčany.

Naši žáci a jejich rodiče hodnotili celou akci jako velmi zdařilou. Vznikla nová přátelství, obohacení jazyka, kultur a výtvarné práce. V příštím školním roce vyrazíme do Německa, kde se uskuteční již sedmý ročník výměnných malířských pobytů. Výstava je putovní. Na podzim budou práce vystaveny v Polsku, pak odjedou do Německa.

Fakturační údaje:
MgA. Monika Podrazká